top of page

Detoks Nedir ?

Toksinler, vücudun bağışıklık sistemini güçsüz hale getirir. Bunun sonucunda ise dokular ve kan hücreleri kirlenerek insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler göstermeye başlar. Sigara alışkanlığı, alkol tüketimi, düzensiz beslenme alışkanlıkları, sağlıksız besin tercihleri, stres, besinler üzerinde kalan tarım ilaçları, yoğun ilaç kullanımı, doymuş yağ tüketimi, gereğinden fazla şeker ve tuz kullanımı, besin maddelerinin üretim aşamalarında kullanılan katkı maddeleri gibi unsurlar vücutta toksin üretimine sebep olur. Ancak insan vücudu, dış etmenlere ve çevre kirliliğine bağlı kalmadan da toksin üretebilir. İnsan vücudu ihtiyaç duyduğu enerjiyi açığa çıkarabilmek için oksijen ve glikoz yakar. Bunun sonucunda ise karbondioksit, asitli atıklar ve zehir barındıran atıklara neden olur. Sağlıklı organizmalar, oluşan bu toksinlerin vücutta kalmasına izin vermeyerek hızlı bir şekilde atılımı gerçekleştirir. Bu sayede vücutta toksin birikimi oluşmaz ve doğal yollarla temizlenmiş olur. Toksinlerin aşırı birikimi sonucunda bağışıklık sistemi zayıflayarak tüm hastalıklara açık hale gelir. Aynı zamanda kan zehirlenmesi gibi ciddi komplikasyonların görülme ihtimali daha yüksek hale gelir. Toksinlerin vücuttan atılamaması sonucunda yüksek toksik asit ile beraber sürekli yorgunluk hali, bitkinlik hissi, cinsel hayatta olumsuzluklar, dikkat dağınıklığı, zeka durağanlığı, depresyon, alerjik reaksiyonlar, egzama ve cilt döküntüleri gibi hastalıklar, ruh halinde görülen ani değişimler, sindirim sisteminin yavaşlaması, eklem hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kanser gibi hastalıklar kendini göstermekte. Bu nedenle toksinlerin birikmesini önlemek hayati önem taşıyor. Metabolizmayı yoracak kadar toksin birikmesi ve bu toksinlerin doğal yollarla vücuttan uzaklaştırılamadığı durumlarda ise detoks(detox) uygulanması tavsiye ediliyor.

Kilo Verdiren Detoks

Detoks programları, vücudu diyete hazırlamak ve fazla kilolardan kurtulmak için uygulanabilir. Aynı zamanda bir beslenme şekli olabileceğini de söyleyebiliriz. Örneğin; 2 gün uygulayacağınız yeşil elma detoksu programı ile haftada 5 ila 6 kilo vermeniz mümkün. Bu detoksun ayda en fazla 2 kez uygulanması gerekmektedir. Detoks programı sırasında şeker oranı düşük olan meyveler veya yiyecekler yiyebilirsiniz. Yeşil elma detoksunu uygulamak için öncelikle 3 tane elmayı yıkayın ve kabuklarını kalın kalın soyun. Sadece kabukları ve saplarıyla birlikte 1 tutam maydanozu bir tencereye alın. 2 limonu yıkayın ve kabuklarıyla birlikte ortadan ikiye keserek tencereye ilave edin. Son olarak 3 adet tane karabiber, 1 adet kabuk tarçın, 3 adet yaseminli yeşil çay, dilimlenmiş 1 adet taze zencefil ve 1 buçuk litre ılık suyu ekleyin. Su kaynayana kadar karıştırın ve soğuduktan sonra süzerek için. Güne başlarken 1 bardak ılık limonlu su için. Kahvaltıda 1 bardak hazırladığınız yeşil elma çayı ve 1 adet haşlanmış yumurta tüketin. 5 dakika kadar bacak ya da bel egzersizleri yapın. Kendinizi bitkin hissederseniz egzersiz sonrasında 1 yeşil elma yiyebilirsiniz. Öğle yemeğinde 1 buçuk bardak yeşil elma çayı, 1 adet haşlanmış yumurta ve 1 adet şeker oranı düşük, taze mevsim meyvesi yiyin. 10 dakika koşu yapın. Akşam yemeğinde ise yine 1 buçuk bardak yeşil elma çayı, 1 adet haşlanmış yumurta ve mevsime bağlı olarak 1 adet sert şeftali, elma ya da nektarin gibi meyve tüketin. Gün içerisinde 1 buçuk litre yeşil elma çayı ve bol bol su tüketmeyi ihmal etmeyin.

Detoks Diyetleri

Detoks diyetleri sağlığına dikkat eden, formunu korumak isteyen, vücudunda bulunan toksinlerden arınmak isteyen ve genel sağlık durumu iyi olan herkes tarafından uygulanabilir. Bu diyetler yalnızca sıvı tüketimi, yalnızca tek bir besin maddesinin tüketimi (detoks çorbaları vb.) ya da bir düşük kalorili bir diyet listesi ile birlikte yapılır. Detoks, ek taraflı bir beslenme şekli olarak düşünülmemeli bir diyet programının yanında uygulanması gerektiği bilinmelidir. Detoks sırasında çevre kirliliği, katkı maddesi ve hormon bulunan gıdaların tüketimi, alkol, kırmızı et ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır. Aynı zamanda her gün içilen suyun alkali olması da büyük önem taşır. Bu sayede vücut pH değeri yaşam kalitesi için ideal seviyeye ulaşır. Detoks boyunca asitli içecekler, işlenmiş sofra tuzu, şeker tüketimi ve doymuş yağ kullanımdan uzak durmak gerekir. Bunun yerine detoks yaparken; ıspanak, zencefil, kereviz, elma, salatalık, maydanoz, dereotu, limon, limon suyu, ananas, bakliyat, şeker oranı düşük mevsim meyveleri ve nişasta oranı düşük sebzeler tüketilmelidir. Detoks diyetleri uygulanırken tempolu yürüyüş yapmak, basit egzersiz programları uygulamak, saunaya girmek ve buhar banyosu yapmak kilo vermeyi hızlandırmakta. Aynı zamanda vücutta bulunan toksinlerin doğru bir şekilde vücuttan atılımı daha kolay gerçekleşiyor. Gün içerisinde bol bol su içmek de detoksun en önemli noktaları arasında yer alıyor. Metabolizmaya uygun bir detoks diyetinin seçilmesi, kişiye herhangi bir zarar vermez. Bu yüzden detoks programlarını uygulamak istediğinizde mutlaka diyetisyen yardımı almalı ve detoksa uygun beslenme programı ve diyeti de beraberinde uygulamalısınız. Aksine saç ve cilt kalitesini yükseltmek, stres seviyesini azaltmak, depresyonu engellemek, vücudu temizlemek, vücut sistemlerini onarmak, vücut direncini arttırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, sindirim sistemini düzenlemek, sinir sistemini güçlendirmek, fazla kilolardan kurtulmak, diyete hazırlanmak, ruhen ve fiziken dinlenmek, vücutta bulunan ödemlerden kurtulmak gibi sayısız yarar sağlar. Detoks diyetlerinde yer alan tüm besinler oldukça sağlıklıdır. Ancak diyet ve detoks sırasında herhangi bir sağlık probleminin oluşmaması ve vücudun zayıf düşmemesi için diyete başlamadan önce bir hekime yada diyetisyene danışmak gerekir.

Yağ Yakıcı Detoks

Uygun detoks programları ile hızlı şekilde yağ yakmak mümkün. 1 gün süren detoks tarifleri, vücutta bulunan ödemin atılmasına yardımcı oluyor. Bu sayede 1 gün içerisinde 2 kiloya yakın bir ölçüde zayıflamak sık görülen bir durumdur. Ancak yağ yakımı, her detoks tarifi ile gerçekleşemiyor. Yağ yakımının sağlanması için detoks listelerinde özellikle ıspanak, kereviz sapı, maydanoz ve dereotu gibi yeşil yapraklı sebzelere yer vermek gerekiyor. Aynı zamanda limon, limon suyu, zencefil ve tarçın gibi besinler de bu sürece katkıda bulunuyor. Detoks listelerini uygularken, hızla kilo verilse dahi belirtilen süre aşılmamalı, program süresi dolduktan sonra detoksa devam edilmemeli. Aksi halde vücut zayıflar ve halsiz düşer. Yağ yakıcı detoks listelerini uygularken vitamin takviyesi alarak direncinizi arttırabilirsiniz. Aynı zamanda saunaya girmek, tempolu yürüyüş yapmak ve buhar banyosu yapmak gibi aktivitelerle yağ yakımını destekleyebilirsiniz.

Detoksun Faydaları Nelerdir?

  • Detoks ile belli aralıklarla vücudu arındırma işlemi kısa sürede sonuç alınabilen bir programdır. 

  • Farklı amaçlar için farklı şekilde uygulanabilir. 

  • Kilo vermek için uygulanan detoks programıyla bir hafta içinde kadınlar ortalama 3 kg, erkekler ortalama 5 kilo verebilir. 

  • Kilo vermek için oldukça sağlıklı bir yöntemdir. 

  • Daha dinç ve dinamik hissetmek, sürekli yaşanan yorgunluk hissinden kurtulmak adına oldukça etkilidir. 

  • Stres, huzursuzluk ve depresyon gibi durumlarla başa çıkmak için uygulanabilir. 

  • Detoks, kandaki toksik maddelerin atılmasını ve kanın temizlenmesini sağlar ve böylece doku ve organlar daha iyi beslenir, onarım süreci hızlanır. 

  • Bu yüzden daha sağlıklı bir cilt kazanmak adına uygulanabilir ve vücudu gençleştirir. 

  • Sindirim sistemini düzenlemek ve bağışıklığı güçlendirmek için etkili bir yöntemdir.

bottom of page